Ar gali būti, kad darbinantis Lietuvoje ir užsienyje CV rašymo reikalavimai yra skirtingi? Šios srities specialistai, išnagrinėję globalias erdves, tvirtintų, jog toks skirtumas tikrai yra. Pasirodo, CV London ir CV Vilniuje gali būti skirtingas. Štai į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir galbūt padaryti kitaip nei daroma Lietuvoje
Diskriminacija ir žmogaus teisės
Vienas dalykas, kuo Lietuva vis dar dažnai gali skirtis nuo kitų vakarietiškų valstybių yra tas, kad padėtis su žmogaus teisių situacija vis dar ganėtinai skiriasi. Jeigu pas mus pamažu keičiasi kalba, kai diskriminuojančius žodžius viešoje erdvėje pakeičia kažkokie bendriniai, jeigu vyksta dar tik pirmieji paradai už laisvę, jeigu dar tik po truputį mažėja diskriminuojančios reklamos, neetiškų pasisakymų, tai vakaruose kai kurios sritys yra paprasčiausiai reglamentuotos. Taip, kad žmonėms nereikėtų net svarstyti, kaip elgtis – būtų elgiamasi iškart pagal įstatymą, taigi, turbūt teisingai. Darbo rinkoje tokie dalykai taip pat yra dažni.
Vien atkreipę dėmesį į skelbimus pamatysite skirtumus. Lietuvoje „Alio“ reklamoje dažnai pamatysime apibūdinimus „ieškomas jaunas ir guvus jaunuolis“ ar „merginos darbui virtuvėje“. Užsienyje analogiškoje skelbimų platformoje Hallo London classifieds tokių apibrėžimų nerasite. Kaip ir kreipimosi „Ar tu jaunas, iniciatyvus ir …“. Ten daugybė žmogaus savybių yra apeinamos, siekiant nieko nepažeidinėti ir nediskriminuoti. Tad ir rašant CV jums labai dažnai nereikia paminėti savo tautybės, savo amžiaus bei savo lyties ar religinių įsitikinimų. Tai dalykai, kurie tarsi turėtų būti darbdavio papildomai svarstomi. Darbdavys turėtų svarstyti, kaip vertinti jūsų atstovavimą galbūt mažumoms, ar jus dėl to priimti, o gal kaip tik net nesvarstyti. Labai tikėtina, kad įdarbinimo agentūros iškart atmes tuos CV, kurie atskleidinės tokią informaciją apie tai, kad esate mažumos arba, priešingai, privilegijuota dauguma. Tad geriau nuo kai kurios informacijos susilaikyti.
Masteliai ir laiko skaičiavimas
Kitas klausimas kyla tada, kai reikia sutilpti į tam tikrą šabloną. Lietuvoje gal dėl to mūsų jaukaus nedidelio mastelio mes esame linkę dar nuoširdžiai atvirauti vienas apie kitą nepažįstamiems žmonėms, potencialiems darbdaviams taip pat. Megapoliuose, kur į vieną darbo vietą pretenduoja tūkstančiai kandidatų, jūsų darbdavys tikrai net nesivargins skaityti tokio CV, kuris būtų trijų puslapių. Taip pat ir to, kuriame informacija tilps į tris eilutes. Jūsų CV turi būti pakankamai informatyvus ir tik su ta informacija, kurios tiksliai reikia, darbinantis į šią darbo vietą.